Meillä oli viikonloppuna vieraita ja teimme yhdessä susheja. Kaliforniarullista jäi sekä rapuja että avocadoa yli. Samaan aikaan basilikapensaani vaati lehtien keräämistä ja muu perhe herkutteli paikallisen leipomon tuoreilla lihapiurakoilla lounaalla, joten päädyin tähän 12 minuutin pasta-ateriaan.
Tescon Freefrom-tuotesarjan without dairy, egg and wheat -pastoja löytyy ainakin isommista Prismoista.
Rapupasta
(Maidoton, gluteeniton, munaton, vehnätärkkelyksetön, kauraton)
(1:lle – aktiivinen aika 12 min)
70 g (kuivana) Freefrom-tuotesarjan penne pastaa
Vettä
Suolaa
Pari kourallista tuoreita basilikan lehtiä
1/3 valkosipulin kynnestä raastettua
2 kourallista pinjansiemeniä
Ripaus mustapippuria
Ripaus suolaa
1 hyppysellinen ravintohiivahiutaleita
1rkl neitsytoliiviöljyä
1tl voinmakuista rypsiöljyä (Neito)
N.50 g kypsiä jokirapuja suolaliemessä valutettuina
Vähän raastettua sitruunan kuorta
1. Kuumenna vesi kiehuvaksi, lisää suolaa ja pasta. Keitä pakkauksen ohjeen mukaan kypsiksi (tai al dente jos se sopii suuhusi paremmin). Minun hellalla vei 2min saada vesi kiehuvaksi ja keitin pastaa 10min.
2. Pastan kiehuessa pese basilikanlehdet, valuta ja revi lehdet annoskulhoon. Murskaa pinjansiementen rakenne rikki esim.morttelissa ja kaada basilikan päälle. Lisää ravintohiivahitaleet, suola, mustapippuri, raastettu valkosipuli ja sekoita lusikalla.
. Valuta pasta ja kippaa annoskulhoon, sekoita, valuta ravut ja kippaa annoskulhoon, sekoita. Koristele parilla basilikan lehdellä ja valuta 1tl voinmakuista rypsiöljyä päälle. Pese sitruuna ja raasta lopuksi vähän sitruunankuorta annoksen päälle.
4. Nauti!