Yksinkertaiset ruoat ovat parhaita ja mikä olisikaan yksinkertaisempaa kuin pasta sienikastikkeessa?
Tällä kertaa metsä tarjosi napakoita ja madottomia koivun punikkitatteja. Ne olivat niin isoja, että kahdesta sienestä sai ruoan neljälle. Loput sienet kuivasin ja jauhoin suolan kanssa jauhoksi. Käytän sienijauhoa liemikuution sijaan ruoanlaitossa pitkin talvea.
Punikkitattipasta
(Maidoton, munaton, gluteeniton, soijaton, pähkinätön ja siemenetön)
(4:lle – aktiivinen aika 40min)
Kastike
2 isoa punikkitattia, jalat ja lakit kuutioituna pieneksi kuutioksi
1tl suolaa
3 oksaa timjamia
50g maidotonta margariinia (Sunnuntai)
1rkl Neito voinmakuista rypsiöljyä
2 isoa valkosipulin kynttä murskattuna ja hienonnettuna
Pasta
400g gluteenitonta pastaa (esim. Barilla tai Semper)
2l vettä
2-3 tl suolaa
2rkl oliiviöljyä
1. Puhdista sienet, kuutioi ne ja laita kuumalle pannulle ja paista, kunnes neste häviää. Lisää rasvat, timjami ja valkosipulit, kiehauta ja laske lämpötilaa. Anna paistua, kunnes sienet ovat rapeita – tämä vie 20-30min.
2. Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan. Valuta pasta, lisää siihen oliiviöljy ja ota keittovesi talteen, sitä tarvitaan kastikkeen teossa.
3. Kun sienet ovat rapeita, kaada 2-3 dl pastan keittovettä sekaan, sekoita ja maista, valmis kastike saa olla suolaista. Sekoita pasta kastikkeen joukkoon.
4. Nauti!