Mikä sanahirviö on nimeksi annettu näin kauniille ja herkulliselle rouskulle. Rouskuksi tämä lajike on kiva siksi, ettei sitä tarvitse ryöpätä. Kerääminen ja puhdistaminen riittää. Latinankielinen nimi on Lactariosus deliciosus, ja olen samaa mieltä! Kerrassaan herkullinen kastike tästä tuli.
Kuusenleppärousku ja karvarousku muistuttavat tätä sientä, mutta ainoastaan männynleppärouskun jalan läiskät ovat kirkkaanoranssit.
Männynleppärouskukastike
(Maidoton, munaton, pähkinätön)
(4:lle – aktiivinen aika 20min – passiivinen aika 20min)
500g puhdistettuja, paloiteltuja ja huuhdottuja männynleppärouskuja
1 keltasipuli
1/2dl Neito voin makuista rypsiöljyä
1 oksa timjamia
1tl suolaa (tällä kertaa käytin tryffelisuolaa)
2rkl puolikarkeita spelttijauhoja
2rkl sherryä
2rkl vehnätöntä soijakastiketta
6dl vettä
1. Paista sieniä paistinpannulla omassa nesteessään, kunnes neste on haihtunut. Lisää sitten öljy ja hienonnettu sipuli, paista 10 min keskilämmöllä välillä sekoittaen.
2. Lisää spelttijauhot ja suola, sekoita. Lisää sherry ja vesi, sekoita. Lisää timjami ja laske lämpö matalalle. Peitä kannella ja anna kiehua 10-15 min, kunnes sipuli ja jauhot ovat kypsyneet täysin. Lisää soija ja sekoita. Ota timjaminoksa pois kastikkeesta, riivi lehdet irti oksasta ja laita lehdet takaisin kastikkeeseen.
3. Nauti! Itse söin täysjyväspelttileivän päällä vähän kuin vegaaniversiona metsästäjänleivästä.