Tämä versio on kuohkeampi ja enemmän allergeenejä sisältävä kuin edellinen raparperipiirakka. Samat ainekset, mutta tuplasin reseptin ja mantelijauheen sijaan laitoin 50/50 mantelijauhetta ja puolikarkeita spelttijauhoja, lisäksi laitoin 2tl leivinjauhetta, 1/2dl raparperimansikkakeitinlientä viilennettynä 1/2dl vettä (spelttijauho imee enemmän kosteutta itseensä kuin mantelijauhe) ja 2tl omenaviinietikkaa. Ja kas, piirakan rakenne onkin ilmava, pehmoinen kakku.
Paistoin kakun Ikean metallisessa lasagnevuoassa, jonka olin vuorannut leivinpaperilla.
Sain anopilta pari kiloa raparperin vartta, joten seuraavat postaukset ovatkin sitten raparperireseptejä.
Raparperimansikkakakku ja raparperimansikkasiirappia
(maidoton, soijaton)
(1 lasagnevuoallinen kakkua – aktiivinen aika 1h – passiivinen aika 30min-uuni +175C -paistoaika 30min)
Pohja
8 kananmunaa
2 1/2 dl sokeria
21/2 dl mantelijauhetta
21/2 dl puolikarkeita spelttijauhoja
2tl leivinjauhetta
2tl omenaviinietikkaa (tai mitä tahansa muuta etikkaa tai sitruunamehua)
1/2dl raparperimansikkakeitinlientä
1/2dl vettä
1tl kalsiumjauhetta
Raparperimansikkahilloke
3 isoa vartta raparperiä pestynä, kuorittuna ja pilkottuina
250g pakastemansikoita
2dl sokeria
2dl vettä
Raparperimansikkasiirappi
Raparperimansikkahillokkeen siivilöity keitinliemi, josta on otettu 1/2 dl kakkupohjaa varten
Muuta
Kattila
Sähkövatkain
Tiheäsilmäinen siivilä
Uunivuoka
3 leivontakulhoa
Nuolija
Leivinpaperi
1. Pese, kuori ja pilko raparperit, laita kattilaan ja mittaa päälle vesi ja sokeri. Laita hellalle ja kiehauta, lisää mansikat ja keitä keskilämmöllä koko se aika, minkä teet kakkutaikinaa eli n.15min. Laita uuni lämpenemään+175C.
2. Erottele keltuaiset ja valkuaiset omiin kulhoihinsa. Mittaa mantelijauhe, spelttijauho, leivinjauhe ja kalsiumjauhe kolmanteen kulhoon ja sekoita tasaiseksi, jätä odottamaan.
3. Vatkaa ensin valkuaiset kovaksi vaahdoksi, lisää 1 1/4 dl sokeria ja 2tl omenaviinietikkaa ja vatkaa uudestaan kovaksi vaahdoksi. Jätä odottamaan.
4. Ota 1/2 dl raparperimansikkakeitinlientä ja lisää siihen 1/2dl kylmää vettä, jätä odottamaan. Vatkaa keltuaiset ja 1 1/4 dl sokeria vaahdoksi, kaada vedellä laimennettu raparperimansikkakeitinliemi vaahdon sekaan, sekoita tasaiseksi. Lisää jauhoseos ja sekoita nuolijalla tasaiseksi. Lisää 2rkl valkuaisvaahtoa ja sekoita voimakkaasti sekaisin. Lisää loput valkuaisvaahdosta ja pyörittele varovaisin koko taikinan ympäri kulkevin liikkein pohjaa myöten (sekoitin 30 pyörähdystä), kunnes saat aikaan tasaisen, vaalean taikinan.
5. Kaada taikina suorakaiteen muotoiseen, leivinpaperilla vuokrattiin vuokaan. Jätä odottamaan.
6. Siivilöi raparperimansikkahilloke. Palauta keitinliemi kattilaan ja keitä siirapiksi miedolla lämmöllä hellalla (vie n.30min). Levitä raparperihilloke taikinan päälle vuokaan tasaisesti.
7. Paista +175 C uunissa 30min. Testaa tikulla kypsyys. Jäähdytä huoneenlämpöön. Siirrä valmis mansikkaraparperisiirappi kannuun ja jääkaappiin jäähtymään kylmäksi.
8. Tarjoile kakku siirapin kera.
9. Nauti!