Vaniljariisi ja vadelmahilloa

Kasvoin Riisifrutilla, sillä mansikkahilloversiolla. Se on edelleen lempivälipalojani. Nykyään vain teen sen itse. Hillon voin onneksi ostaa valmiina kaupasta!

Tein purevege! -tapahtumaan myös vaniljariisiä. Mutta vähän eri version kuin yleensä. Nimittäin tein sen kvinoamaitoon ja koska osallistuin tapahtumaan 20 tunnin varoitusajalla, ei minulla ollutkaan tarpeeksi riisiä kaapissa. Korvasin sen hirssillä.

Hirssiä keittäessä kannattaa se huuhtoa siivilässä kiehuvalla vedellä ennen lisäämistä kiehuvaan maitoon. Miksi? Se poistaa hirssin pinnalla luonnollisesti olevan saponiinin, joka yleensä on se maku, johon sairaalan gluteenittomassa aamupuurossa törmää.

Kvinoamaito on laimeampi versio kvinoapiimästä ja sitä ei ole hapatettu/maustettu etikalla. Parhaan tuloksen saa, kun soseuttaa keitetyn kvinoan keitinveteen, mutta tällä kertaa käytin liemen marenkikokeiluihin, joten lisäsin hanavettä keitettyyn kvinoaan.

Vaniljariisi

(Maidoton, munaton, soijaton, gluteeniton, pähkinätön)

(N. 2litraa valmista puuroa – aktiivinen aika 1h – passiivinen aika 12h)

Kvinoamaito

1l vettä

500g keitettyä kvinoaa

2 maustemittaa ksantaania

2 maustemittaa suolaa

2tl sokeria

Riisipuuro (suluissa hirssin määrä ja käsittely)

2dl pyöreäjyväistä puuroriisiä (2 dl hirssiä)

2dl vettä

2rkl miedon makuista kasviöljyä (rypsi, rapsi, auringonkukka jne)

1l kvinoamaitoa

1tl suolaa

3rkl auringonkukkaproteiinjauhoa

Vaniljakastike

5dl kvinoamaitoa

3rkl sokeria

3rkl maissitärkkelystä

1rkl vaniljasokeria

Vadelmahillo

600g pakastevadelmia

1/2dl vettä

1dl hillosokeria

 

1. Valmista 1,5l kvinoamaitoa

 

 

 

 

 

 

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s